top of page

RUSZ SIĘ Z TRAUGUTTEM

Nazywam się Maciej Kacprzak. Jestem nauczycielem Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Zgierzu. Moim marzeniem jest zachęcić do aktywności ruchowej możliwie najwięcej ludzi, dlatego zapraszam Was do udziału w wyzwaniu, w którym każdy i każda z Was może tylko zyskać.

 

Bez względu na wiek i płeć możecie:

  • Poprawić wygląd swojego ciała - zgubić zbędne kilogramy i skorygować sylwetkę :)

  • Wyraźnie polepszyć swoje samopoczucie,

  • Zyskać znaczącą poprawę ogólnej sprawności fizycznej,

  • Krótko mówiąc możecie ZACZĄĆ SIĘ CZUĆ I WYGLĄDAĆ LEPIEJ!!!

A wszystko to, dzięki prostej metodzie, do której będziesz potrzebować:

  • smartfona z zainstalowaną aplikacją Endomondo (wystarczy darmowa wersja),

  • zwykłej kartki papieru,

  • ołówka, aby zaznaczyć wykonany trening,

  • i kawałka plastra lub taśmy klejącej, aby przykleić kartkę z Twoimi treningami w widocznym miejscu. - np. na lodówce.

Jak zacząć

JAK ZACZĄĆ

Aby przystąpić do wyzwania wystarczą tylko 3 kroki:

 

PIERWSZY - zarejestruj się na portalu endomondo.com,

DRUGI - pobierz aplikację Endomondo na swój smartfon,

TRZECI - dołącz do rywalizacji klikając w żółty klawisz. 

Na czym polega rywalizacja?

Wyzwanie polega na tym, aby podejmując się dowolnej aktywności ruchowej dostępnej w aplikacji Endomondo uzbierać możliwie największą ilość wydatkowanych kalorii związanych z podjętym wysiłkiem.

 

Rywalizacja odbywać się będzie w 4 sesjach, w trakcie których prowadzona będzie rywalizacja oddzielnie w kategorii kobiet i mężczyzn.

- Sesja jesienna (wrzesień, październik, listopad),

- Sesja zimowa (grudzień, styczeń, luty),

- Sesja wiosenna (marzec, kwiecień, maj),

- Sesja letnia (czerwiec, lipiec, sierpień).

Na zakończenie każdej sesji opublikujemy wyniki na stronie rywalizacji oraz jej facebookowym funpage'u.

 

Jakie formy aktywności są uwzględniane w rywalizacji?

 

Ograniczenia są tylko dwa:

   Pierwsze - Twoje chęci.

   Drugie - zestaw dyscyplin dostępny w aplikacji Endomondo.

 

Krótko mówiąc możesz biegać, chodzić, jeździć konno, na hulajnodze lub na rowerze, pływać kajakiem, żeglować, wędkować, grać w piłkę, tańczyć, ćwiczyć jogę, na siłowni lub robić pompki w domu, a także wiele, wiele więcej - po prostu uruchom aplikację Endomondo, dołącz do rywalizacji RUSZ SIĘ Z TRAUGUTTEM i wybierz dowolną dostępną dyscyplinę, na którą akurat masz ochotę. Ilość kalorii spożytkowanych na trening po jego zakończeniu zostanie automatycznie zsumowana w klasyfikacji generalnej rywalizacji, gdy tylko połączysz się z Internetem.

Kto może przyłączyć się do rywalizacji?

Wyzwanie RUSZ SIĘ Z TRAUGUTTEM skierowane jest do wszystkich, którzy ukończyli 13 lat bez względu na płeć, czy też miejsce zamieszkania, którym stan zdrowia pozwala na podejmowanie systematycznej aktywności ruchowej.

Kontrola stanu zdrowia jest obowiązkiem każdego uczestnika rywalizacji.

 

Nie czekaj, kliknij teraz w żółty przycisk i dołącz do rywalizacji.

Nagrody

Podczas jesiennej sesji rywalizacji Jesień 2018 (wrzesień, październik, listopad) dla zwyciężczyni kategorii kobiet oraz zwycięzcy kategorii mężczyzn, specjalną nagrodę zaproponował 3 krotny mistrz świata karate tradycyjnego Paweł JANUSZ, który dwoje najlepszych uczestników jesiennej rywalizacji zaprasza na indywidualny treningZe względu na intensywność aktywności Pawła Janusza szczegóły dotyczące czasu i miejsca zaproponowanego treningu podane będą w terminie późniejszym.

Aby dowiedzieć się więcej na temat osiągnięć Pawła kliknij TUTAJ.

A wszyscy uczestnicy rywalizacji zyskają poprawę samopoczucia, redukcję tłuszczowej masy ciała, wzrost ogólnej sprawności fizycznej oraz wszelkie korzyści wynikające z podejmowania systematycznej aktywności ruchowej .:)

Trochę wiedzy
Wzorce

TROCHĘ WIEDZY

PODSTAWOWE WZORCE RUCHOWE

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH 

Źle wykonywane ćwiczenia przyniosą Ci więcej szkody, niż korzyści. Teoretycznie sprawa jest oczywista, ale czy na pewno wiesz jak poprawnie wykonać przysiad, albo pompkę?

Zanim przystąpisz do ćwiczeń kliknij w przycisk poniżej i dowiedz się, co na ten temat ma do powiedzenia Krzysztof Guzowski, osobisty fizjoterapeuta Agnieszki Radwańskiej i reprezentacji Polski w tenisie ziemnym, jednocześnie prezes Fundacji Sport Support zajmującej się propagowaniem aktywności fizycznej i zdrowia.

Tr. funkcjonalny

TRENING FUNKCJONALNY

Czyli program 6 ćwiczeń zaproponowany przez Fundację Sport Support - SPORTSUPPORTMOVE

Każde z 6 ćwiczeń zostało podzielone na 10 kroków począwszy od wersji banalnie prostej i łatwej do wykonania w kroku pierwszym, aż do 10 kroku mistrzowskiego, w którym będziesz w stanie np.:

  • wykonać przysiad na jednej nodze

  • lub podciągnąć się na drążku trzymając go tylko jedną ręką!!!

 

Tak, z proponowanym tutaj programem ćwiczeń

TO JEST MOŻLIWE DLA WSZYSTKICH BEZ WZGLĘDU NA WIEK I PŁEĆ!!!

KLIKNIJ TERAZ W ZIELONY PRZYCISK, ABY POZNAĆ SZCZEGÓŁY PROGRAMU ĆWICZEŃ W UJĘCIU FUNKCJONALNYM

Kliknij w zielony przycisk i skorzystaj z gotowego planu treningowego uwzględniającego wybraną częstotliwość treningów, filmy instruktażowe, dokładny opis ćwiczeń, przyrost obciążeń oraz próg przejścia

do kolejnego kroku.

Kaizen

KAIZEN, CZYLI METODA MAŁYCH KROKÓW
MAŁY KROK - WIELKA ZMIANA

 

Kluczową sprawą wyzwania RUSZ SIĘ Z TRAUGUTTEM jest  rozwój metodą małych kroków., czyli systematyczne (1, 2 maksymalnie 3 razy w tygodniu) podejmowanie się aktywności ruchowej polegającej na niezbyt forsownych obciążeniach, ale wykonywanych w możliwie najdłuższym czasie, czyli np. przez cały rok.

Przyrost obciążeń ćwiczeń wykonywanych na poszczególnych treningach powinien być umiarkowany - znacznie lepiej będzie ćwiczyć mniej intensywnie, ale przez cały rok, niż porzucić ćwiczenia po 3 tygodniach intensywnych treningów. 

W ostatnich latach coraz więcej ludzi podejmuje się aktywności fizycznej nie tylko w klubach fitness, ale i na własną rękę - na ulicach miast, czy w parkach biega coraz więcej osób. Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słyszał o triathlonie, a dziś w wielu zawodach triathlonowych organizowanych w naszym kraju startuje coraz więcej zawodników. To samo tyczy się zawodów biegowych. Półmaratony, maratony lub nawet ultramaratony skupiają rzeszę biegaczy. Bardzo popularny staje się też Nordic Walking.

To bardzo budujące, jednak całe mnóstwo osób rozpoczynających przygodę z jakąkolwiek formą aktywności ruchowej, często zupełnie nieświadomie, popełnia prosty lecz znamienny w skutkach błąd:

 

Przez zbyt duże obciążenia i intensywność treningu na samym początku przygody z ruchem,

nie jesteśmy w stanie podejmować się aktywności fizycznej w długim czasie.

 

NIEPOPULARNE SŁOWO OSTATNICH CZASÓW - UMIAR

Proponowana rywalizacja opiera się na systematycznym i długotrwałym podejmowaniu dowolnej formy aktywności fizycznej, ale z jedną bardzo ważną uwagą - zachowaj umiar. 

 

Ów umiar tyczy się:

 - Częstotliwości treningów,

 - Intensywności treningu,

 - Czasu trwania treningu.

 

Dla Twojego zdrowia istotne jest, aby  przygoda z ruchem trwała możliwie jak najdłużej., czyli nie tydzień,, miesiąc albo dwa, ale rok lub więcej. Jak tego dokonać? Wystarczy ruszać się z umiarem. Jeśli na samym początku będziesz trenować za często, za mocno i za długo, to po pewnym czasie znajdziesz całe mnóstwo argumentów, aby przestać trenować w ogóle.

Trening nie musi odbywać się każdego dnia i trwać minimum dwie godziny - wystarczy, że 2 (lub maksymalnie 3 razy) w tygodniu, w czasie wolnym podejmiesz się aktywności ruchowej trwającej do godziny zegarowej, np. w poniedziałki chodzisz z kijami Nordic Walking, a w czwartki chodzisz na pływalnię. 

 

I wcale nie musisz trenować wyjątkowo intensywnie - wystarczy ruszać się z umiarem, ale najważniejsze, aby wypracować nawyk, zwyczaj, że bez względu na porę roku, np. zawsze w każdy poniedziałek i w każdy czwartek ruszasz się. Grasz w piłkę, jeździsz konno, biegasz, idziesz na rower, na jogę, na fitness, na siłownię albo na Zumbę - znajdź sobie formę ruchu, która sprawia Ci największą przyjemność i baw nią przez rok, dwa lub dłużej.

SYSTEMATYCZNA PRACA KLUCZEM DO SUKCESU

Aby się rozwinąć, trzeba zmienić swój styl życia, ale nie można zrobić tego radykalnie, z dnia na dzień - w zamian postaraj się każdego dnia być odrobinę lepszym od siebie z wczoraj. 

 

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia zacznij od jednego lub dwóch (oddzielonych od siebie przynajmniej jednym dniem przerwy) dni treningowych tygodniowo. np:

 - Ćwicz 1 raz w tygodniu w środę,

 - Lub 2 razy w tygodniu w poniedziałek i czwartek.

Pilnuj systematycznego podejmowania się aktywności ruchowej - przyda Ci się do tego zwykła kartka papieru lub kartka z kalendarza powieszona w widocznym miejscu (np. na lodówce), na której będziesz zaznaczać wykonane treningi.

Jeśli założysz, że trenujesz w każdy poniedziałek i czwartek tygodnia postaraj się, aby po upływie miesiąca na Twojej kartce zaznaczone były wszystkie poniedziałki i czwartki, podczas których wykonywany był Twój trening.

MONITORUJ POSTĘPY

Zacznij od prostej sprawy, czyli zważ się i na kartce z treningami zapisz swoją masę ciała. Pomiaru dokonuj codziennie lub tylko w dni treningowe. Ważne, aby ważyć się zawsze o tej samej porze dnia, czyli np. po porannym prysznicu. Częste pomiary masy ciała pomogą w jej kontrolowaniu.

Jeśli Twoją ulubioną formą aktywności jest np. marsz Nordic Walking, to raz w miesiącu sprawdź jaki dystans pokonujesz podczas 30 minutowego spaceru i porównaj go z pomiarami z poprzedniego miesiąca.

KONTROLA LEKARSKA

Przed przystąpieniem do treningów zasięgnij opinii lekarza dotyczącej Twojego stanu zdrowia. Umów się na wizytę i powiedz lekarzowi o swoim zamiarze podjęcia aktywności ruchowej.

Nie zapominaj o systematycznej kontroli lekarskiej, nawet jeśli nie masz problemów ze zdrowiem.  

Kontrola stanu zdrowia jest obowiązkiem każdego uczestnika rywalizacji.

ZDROWA DIETA

Pomyśl o tym jak wygląda Twoja codzienna dieta​. Zerknij na swój koszyk z zakupami i sprawdź ile jest w nim słodyczy, napojów gazowanych lub wysoko przetworzonych produktów, a ile warzyw i owoców. Poszukaj informacji o zdrowym, zbilansowanym jedzeniu, albo umów się na spotkanie z dietetykiem.

 

Nie zapomnij o tym, aby zmieniając się na lepsze i tworząc zdrowe nawyki podejmowania aktywności ruchowej uwzględnić właściwe odżywianie, ponieważ jesteś tym, co zjesz.

 

Warto postrzegać swoją dietę nie jako coś chwilowego, odbiegającego od normy, którą to dietę porzucimy, gdy uda się nam osiągnąć zamierzony cel, ale jako całokształt sposobu codziennego odżywiania

Umiar
Systematyczna praca
Postępy
Kontrola lekrska
Dieta
Contact

KONTAKT

Jeśli masz jakieś pytania związane z rywalizacją RUSZ SIĘ Z TRAUGUTTEM napisz do mnie wykorzystując poniższy formularz kontaktowy - odpowiem tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. 

Dziękuję! Wiadomość wysłana.

bottom of page